Magisk-root
Magisk-root

Android için en iyi root uygulaması Magisk

Android 6.0 ve üzeri versiyonlarda root erişimi için gerekli olan bir uygulamadır Magisk. Bu yazımızda sizlere nasıl Magisk ile cihazınızı root yapacağınızı paylaşacağız.


Android 6.0 Nougat güncellemesiyle birlikte Google tarafından SafetyNET uygulaması devreye sokuldu. SafetyNET uygulaması aracılığıyla rootlu telefonların tam erişim yetkisi kısıtlanmaya başladı.Tayvanlı geliştirici olan John Wu, Magisk isimli program geliştirmeye başladı. Android’in Root geliştiricisi Chainfire’ın sınırlı cihazlarda çıkartabildiği sistemsiz Sistemsiz Kökü sistem dosyalarına dokunmayarak kök izni veren bir uygulama olarak karşımıza çıktı ve bu sayede Android 6 ve üzeri sürümlere root atılır oldu.

Magisk yalnızca bir root uygulaması değil aynı zamanda çeşitli modülleri kurup telefonu özelleştirebileceğiniz bir uygulama.

Root
Magisk Root

Magisk ile Root Nasıl Yapılır ?

Kuruluma başlamadan önce telefonunuzda TWRP bulunması gerekir. Eğer TWRP yüklü değilse yükleyip, TWRP içerisinden telefonuzu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekiyor. Farklı bir Root varsa, yine aynı şekilde fabrika ayarlarına döndürmek zorundasınız

  1. TWRP üzerinden her ihtimale karşı sistem yedeği aldıktan sonra buradan Magisk Manager isimli uygulamayı indirin.
  2. İndirdiğiniz Magisk Manager apk dosyasının kurulumunu yapın.
  3. Kurulum bittikten sonra uygulamayı açın, uygulama açıldığında size Magisk kurulu değil bildirimi gönderecek. O bildirim üzerindeki indir butonuna tıklayıp bekleyin kalan bütün işleri Magisk Manager halledecek.
  4. İdirme ve kurulum işlemi bittikten sonra çıkan sayfadaki yeniden başlat seçeneğine tıklayın.
  5. Bütün işlem bu kadar, artık telefonunuz hem rootlu hem de SafetyNET sistemine takılmıyor.

Eğer bu işlemlere rağmen root yetkisi alamadıysanız. Buradan Magisk zip yükleme paketini indirerek TWRP ile yükleyebilirsiniz.

Eğer sisteminizde TWRP yüklü değil ise Magisk yükenemiyecektir.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Yükleme işleminden oluşacal arıza vb durumlardan kodmek.com ve yönetimi hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir. Oluşabilecek sorunlardan tamamen kullanıcı sorumludur. [/box]