Arduino

Arduino ile 8×8 led matris kullanımı

Arduino ile 8×8 led matris kullanımı bu yazımızda nerede ise her yerde kullanılan LED matris displayleri ele alacağız ve Arduino ile nasıl kullanacağınıza değineceğiz.Modern LED displayler çeşitli mikrodenetleyiciler ve çeşitli tiplerde matrislerle yapılırlar.

8×8 led matris 64 tane led içeriyor. Bunlara piksel de diyebiliriz. LEDler toplamda 16 pinle bağlanıyor. Aşağıdaki devre ile bağlantı yapabiliriz:

Arduino ile 8×8 led matris kullanımı 1

 

C1 – C8 – Sütun Pinleri

R1 – R8 – Satır Pinleri

Şekilden de görüldüğü gibi, aynı satırın bütn anod uçları birleştirilmiş. Böylece 8 satır ve 8 sütun pini çıkartılmış. R1 pinine pozitif gerilim uygulanırsa ve C1 pinine negatif gerilim uygulanırsa, ilk pikselin yandığını görürüz. Eğer C2 pinine negatif gerilim uygulanırsa 2. piksel (led) yanacaktır. Bu şekilde her ledi yakabiliriz. Bu pinlerin kontrol edilmesi manuel olarak pek de mümkün olmadığından, arduino ile kontrol etmek daha kolaydır.

her sütun arduino ile 220 ohm direnç üzerinden bağlıdır. Satır pinleri, shift register entegresinin çıkışına bağlanacak. Karakterler ise multiplekser yöntemi ile yazdırılıyor. Shift register entegresi, arduino ile data, latch ve clock pinleri ile bağlanıyor.

Arduino Kodları :

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

MeK

Pamukkale Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ni 2018 yılında bitirdim. 2018 yılında Yüksek Lisansa Karatekin Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğine başladım. Programlamayı seviyorum Delphi, C# , C , PHP dillerine hakimim ARM ile uğraşıyorum bunların yanında web tasarım ve sunucu yönetimi ile hobi olarak uğraşıyorum. Sizlere Kodmek sayfamda hakim olduğum diller ve öğrenmek istediğim konularda yardımcı olmaya çalışacağım

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı