Arduino

Arduino İle Işık Seviyesi Ölçümü

Ortamın ışık miktarını ölçebileceğiniz bir proje olan Arduino İle Işık Seviyesi Ölçümünü nasıl yapacağımızı şimdi sırası ile bakalım :

TSL2561 Digital Light Sensor ışık seviyesini ölçmenize yarıyor. Bu sensörün 7 dolar gibi bir ücreti var. Arduino uno başlangıç olarak yeterli olacaktır. Bir el feneri yardımıyla veya başka bir ışık kaynağını sensör üzerine getirerek ışığın seviyesini artırarak ölçüm yapabilirsiniz.

Sensör içerisinde photodiyot bulunuyor. Bunun sayesinde analog olarak değerleri arduinoya aktarabiliyor. Biraz kodları kurcalamayla diğer mikroişlemcilere de uygulayabilirsiniz. Arduino ile bir çok sensör çok rahatlıkla kullanılıyor. Ayrıca burda ki kodları anlayarak lcdnin çalışma mantığını anlayabilirsiniz.

Malzemeler:

Arduino uno

TSL2561 Digital light sensörü

16×2 LCD

LCD I2C / SPI Backpack

Arduino uno launchpad üzerinden beslemeyi alabilirsiniz ayrıca, diğer bağlantıları da kolayca launchpad üzerinden yapabilirsiniz bu size kolaylık sağlayacaktır. TSL2561 sadece 4 bacağını kullanacağız diğer 2 bacağı işimize yaramayacak. ADOR ve INT bacaklarını kullanmanıza gerek yok.

İlk önce ışık sensörünün bağlantılarını yapalım.

  • Sensör GND pini – siyah kablo – Arduino gnd pini
  • Sensör VCC pini – sarı kablo – Arduino 3.3v pini
  • Sensör SCL pini – yeşi kablo– Arduino analog pin 5 (i2c clock)
  • Sensör SDA pini – mavi kablo – Arduino analog pin 4 (i2c data)

LCD bağlantısı

  • LCD GND pin – siyah kablo – Arduino grnd pin
  • LCD 5V pin – kırmızı kablo – Arduino A5V pin
  • LCD LAT pin – turuncu kablo – Arduino digital pin 4 (SPI latch pin)
  • LCD  DAT pin – mavi kablo – Arduino digital pin 3 (SPI data pin)
  • LCD CLK pin – yeşil kablo – Arduino digital pin 2 (SPI clock pin)

Arduino Kodlarımız :

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

MeK

Pamukkale Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ni 2018 yılında bitirdim. 2018 yılında Yüksek Lisansa Karatekin Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğine başladım. Programlamayı seviyorum Delphi, C# , C , PHP dillerine hakimim ARM ile uğraşıyorum bunların yanında web tasarım ve sunucu yönetimi ile hobi olarak uğraşıyorum. Sizlere Kodmek sayfamda hakim olduğum diller ve öğrenmek istediğim konularda yardımcı olmaya çalışacağım

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı