facebook-promo[1]

Git Terimleri Sözlüğü

Git Terminolojisi

Branch

Branch dal demektir. Git sisteminde proje dallara ayrılabilir. Ayrılabilir diyoruz çünkü ayırıp ayırmamak size kalmış. Normal projeleriniz Master isimli branch’te yer alır. Peki ne işe yarar Git Branch? Siz mesela projenizin saf halini Master Branch’ta tutarsız, projenizi yönlendirmek istediğiniz sistem için ise yeni bir branch oluşturursunuz. Böylece hem projenizin kök halini saklamış olursunuz, hem de yeni Branch üzerinde denemelerinizi yaparsınız.


Checkout

Checkout komutu “git checkout branchismi” şeklinde kullanılır. Yani Branchlar arası değişiklik yapmanızı sağlar. “gir chekout master” derseniz master branch’ına geçiş yaparsınız.

Clone

bildiğiniz clone anlamındadır. Mesela github’da bir projeyi bilgisayarınıza indirmek istiyorsunuz, “git clone projeulradresi” yazarak o projenin bir kopyasını kendi repository’niz üzerinde oluşturursunuz.

Fetch

Branch üzerindeki dosyaları sizin bilgisayarınıza yükler. Download etmenize olanak tanır.

Fork

repository’nin bir kopyasını oluşturur.

HEAD

 referans değişkenidir. Size en son üzerinde çalıştuığınız commit bilgisini verir.

Index

çalıştığınız alandaki değişiklikleri tutar. Değiştirdiğiniz dosyalar, sildiğiniz dosyalar vs Index tarafından tutulur. git status komutunu çalıştırdığınızda yeşil renkteki ifadeler commit edilmeye hazır olanlar, kırmızı olanlar ise commit edilmeyecek olanları gösterir.

Master

birincil branch’ınızdır. Direkt master branch üzerinde çalışabilir, ya da farklı branchlar üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Master branch hep var olacaktır.

Merge

bir branch’taki değişiklikleri başka bir Branch üzerine almaktır. (Genellikle Master).

Origin

Repository’nin birincil versiyonunun adıdır.

Pull/Pull Request

Eğer bir kişi değişik bir branch üzerinde değişiklik yaptıysa ve değişikliğin sizin tarafından görülmesini istiyorsa pull request’te bulunabilir.

Push

Remote branch üzerinde update işlemini gerçekleştirir.

Rebase

Commit’inizi rebase yaparak parçalara ayırabiliir, düzenleme yapıp yeni bir commit üzerine aktarabilirsiniz. Bu işlem daha temiz bir commit geçmişine sahip olmak için yapılmaktadır.

Remote

Orjinal Branch’ın kopyası da denilebilir. Bir branch’ı clone ettiğinizde, yeni Branch remote ya da clone durumda olur. Remote, origin branch ile iletişimdedir.

Repository

Şu ana kadar bahsettiğimiz repository kavramı esasında git ile ilgili her şeydir. Dosyalarınızın, klasörlerinizin, kısacası projenizle ilgili her şeyin, versiyonların, commitlerin vs. tutulduğu database’dir diyebiliriz.

MeK

Pamukkale Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ni 2018 yılında bitirdim. 2018 yılında Yüksek Lisansa Karatekin Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğine başladım. Programlamayı seviyorum Delphi, C# , C , PHP dillerine hakimim ARM ile uğraşıyorum bunların yanında web tasarım ve sunucu yönetimi ile hobi olarak uğraşıyorum. Sizlere Kodmek sayfamda hakim olduğum diller ve öğrenmek istediğim konularda yardımcı olmaya çalışacağım