İnternetten para kazanma – Adsense Rehberi

Merhabalar bu yazımızda birlikte internetten nasıl para kazanacağımıza birlikte inceliyeceğiz. Bu rehberde internet üzerinden gelir elde etme yöntemi olan reklam modelinin en populeri adsenseye yer verdik.


Google AdSense’e dair bilmeniz gereken en temel ipucu, hangi tür sitelerin Google AdSense’i kullanarak en çok parayı kazandığıdır. Bu soru en basit şekilde, yüksek trafik yoğunluğuna sahip belirli bir konuya odaklanan ve bol miktarda içerik barındıran site olarak cevaplanabilir. 

Bu site türlerini 3 e ayırabiliriz. Bunlar Blog siteleri, Form siteleri ve ücretsiz online araç siteleri olarak ayırabiliriz. Bu 3 tür sitenin en büyük ortak özelliği çok sayıda ziyaretcinizin olması ile gelir elde edelirsiniz.

Google Adsense Nedir?

Günümüzde Google Adsense para kazanma yöntemlerine olan ilgi arttıkça Google Adsense’nin ne demek olduğunu merak eden kullanıcıların sayısı da artmaktadır. Google arama motoru; web sitesi, blog ve youtube video sahiplerine yayınlamış oldukları reklam karşılığında belirli bir ücret öder. İşte bu sistemin kurulmasını sağlayan reklam ağına Adsense denilmektedir. Türkiye’de bloggerların en çok tercih ettiği uygulamaların başında Adsense ile para kazanmak gelmektedir. Web sitesinin içeriğine göre konu odaklı olarak reklam veren Google, internetten en fazla konu odaklı reklam vererek para kazanmayı sağlayan tek adrestir. Google adsense’e bu adresten başvurabilirsiniz.

# Google para kazanma yolu ile ne kadar kazanılır?

Eğer yabancı dilde yazılmış bir internet siteniz olsaydı, kazancınız aylık çok daha yüksek olabilirdi. Türkiye reklam verenler bu konuda dünya’daki diğer örneklerine göre biraz daha cimri davranıyor diyebilirim. Ama dünya’da durum biraz farklı, en çok kazanan blogların bir listesini aşağıda paylaşıyorum.

Website: Mashable.com
Alexa Sırası: 206
Tahmini Kazancı: $650,000 / Aylık

Website: forum.digitalpoint.com
Alexa Ranking: 714
Tahmini Kazancı: $550,000 / Aylık

Website: pof.com
Alexa Ranking: 652
Tahmini Kazancı: $350,000 / Aylık

Website: digg.com
Alexa Ranking: 572
Tahmini Kazancı: $250,000 / Aylık

Website: ehow.com
Alexa Ranking: 350
Tahmini Kazancı: $240,000 / Aylık

Website: TechCrunch.com
Alexa Ranking: 299
Tahmini Kazancı: $240,000 / Aylık

Peki, Google Adsense ile para kazanma için neler yapılması gerekir?

  İlk önce içerik bakımından dolu bir internet adresine ihtiyaç olacaktır. Google içerik bakımından zengin olan siteleri sever. Yani içerik olarak sitenizde blog konuları çeşitliliği olmalıdır. AdSense içerikleri için belirlenen kuralları ihlal etmeyecek paylaşımlar olmalıdır (yazı, görsel, video vb.).  Adsense para kazanma konusunda sadece reklama değil, reklamın yayınlanacağı site kalitesine çok değer verir.


Kısaca: 
Site içerik çeşitliliği, Google Adsense politikalarını ihlal etmeyecek şekilde (+18, bahis vs..) olmalıdır. 

#  İnternet adresinin kalitesi her anlamda yüksek bir seviyede olmalıdır. AdSense paylaşılan içeriklerin kurallarını ihlal etmeyecek şekilde mevcut olmasını yeterli görür


Kısaca:
 Sitenizin içeriği boş yazılar, sadece site hiti arttırmak için yazılan yazılar olmamalı, tasarım olarak kaliteli olması Google açısından önemlidir. 

#  Site içerisinde yoğun bir trafik olmalıdır. AdSense çevrimiçi durumda, iyi bir miktar kazanma yöntemi olarak bilinir ve bakıldığı zaman internet adresine gelen yoğun şekilde trafik sayesinde, mevcut kazancın arttırılmasına dair en kolay yol olarak kullanılabilir.

Fakat müşterilerin günlük minimum 300 ile 400 aralığında ziyaretçileri olmazsa, internet adreslerine AdSense eklemesi yapılması önerilmez. Kullanıcı ne kadar sayıda trafik hedefliyorsa, o oranda kazançlar elde edecektir.


 #  Doğru şekilde seçilen anahtar kelimelerin hedeflenmesi gerekir: Eğer içerikte doğru olarak belirlenen anahtar kelimelerin hedeflenmesi sağlanırsa, Google AdSense ya da herhangi bir farklı reklam mecrası üzerinden daha çok gelir elde etmek mümkün olacaktır. Anahtar kelimeler; reklam verenler tarafından hizmet ya da ürünlerin tanıtımını yapmak için kullanılır ve bu nedenle rekabet ortamı her zaman daha yoğundur.


 #  Google para kazanma politikaları ile kullanıcılar tam bir uyum yakalamak zorundadır. Yukarıda belirtildiği gibi Google AdSense, Google’ın mevcut kazançlarının üçte birine eşit gelir ve bu nedenle bütün programı da oldukça önemser. Her kullanıcı bir Google AdSense hesabı elde etse bile kurallarına uyum sağlanmadığı zaman tam olarak 0 hesabın kaybedilme riski maalesef ortaya çıkacaktır.


 #  Bir hedefi olan ve Google AdSense adına hizmet vermeyen bir internet sayfasına sahip olunması beklenir. AdSense ile para kazanmak, elbette internet sayfasını bir kazanç ortamına dönüştürmenin en etkili yollarından birisidir ancak tek hedefi AdSense reklamlarını yerleştirilmek olduğu zaman o siteler Google tarafından kabullenilmiyor. Google bu anlamda site kalitesini ve sitenin ne amaçla hizmet vermeye çalıştığını çok iyi şekilde analiz eden bir sistemle çalışmaktadır.

Hangi Konular Google Adsense Reklamlarında Daha Çok Kazandırır?

Bu başlığı madde madde sıralayacak olursak

  • Finans, Ekonomi
  • Emlak
  • Sağlık
  • Tatil

olarak sıralayabiliriz. Bu konularda reklam geliri diğer reklam gelirlerine göre daha fazladır.