Windows 11'de Windows spot duvar kağıdı nasıl etkinleştirilir 1

Windows 11’de Windows spot duvar kağıdı nasıl etkinleştirilir

Microsoft, Windows 11’e sürekli olarak yeni özellikler ekliyor ve eklenen özelliklerden biri, Microsoft tarafından masaüstü arka planınız olarak görüntülenmek üzere seçilen bir dizi günlük duvar kağıdını alma yeteneğidir. Bu özelliğe Windows Spotlight. Windows 11 PC’nizde bu tür duvar kağıdını nasıl etkinleştireceğinizi göstermek için şimdi yazımıza göz atalım.


Windows spot ışığı nedir?
Windows Spotlight aslında Windows 11’de tamamen yeni bir özellik değil. Microsoft bunu ilk olarak Windows 10’da tanıttı ve bilgisayarınızda oturum açmadan önce gördüğünüz her gün değişen görüntüleri kilit ekranına getirdi. Bunlar genellikle dünyanın her yerinden, bazen de dünya çapındaki özel etkinliklerin kutlanmasında çekilen fotoğraflardır. Bu görsel kitaplığı internet üzerinden düzenli olarak güncellenir, bu nedenle her zaman görülecek yeni bir şeyler vardır. Microsoft, genellikle görsellerin yanı sıra bunlarla ilgili küçük mesajlar ve notlar da içerir.

Kilit ekranındaki uygulama, bazen belirli Windows özelliklerini veya Microsoft Store uygulamalarını tanıtmanın bir yolu olarak da kullanılır. Ancak, masaüstü arka planı uygulamasıyla durum böyle değil, yalnızca dünyanın dört bir yanından fotoğraflar alıyorsunuz. Her gün yeni bir yer görmenin veya potansiyel olarak sonunda seyahat etmek isteyeceğiniz yerleri bulmanın harika bir yolu. Masaüstü sürümünde, kilit ekranındaki gibi özel mesajları göremezsiniz, ancak fotoğrafın nerede çekildiğini görmenizi sağlayan bir düğme vardır.

Windows spot duvar kağıdı nasıl etkinleştirilir

Windows Spotlight’ı etkinleştirmek çok basit bir işlemdir, ancak bazı gereksinimler vardır. Yapmanız gereken ilk şey, Windows 11 build 22000.706 veya üstünü çalıştırdığınızdan emin olmaktır. Bunu yapmak için Ayarlar uygulamasına gidin ve Sistem’e gidin (varsayılan sayfa olmalıdır), ardından Hakkında’yı seçin. Yapı numaranız 22000.706’dan düşükse Windows Update bölümüne gidin ve en son güncellemeleri indirin.

Gerekli sürüm numarasına sahipseniz, Windows Spotlight’ı etkinleştirmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

Ayarlar uygulamasını açın.
Yan menüde Kişiselleştirme’ye gidin, ardından Arka Plan’ı seçin.
Arka planınızı kişiselleştirin’in yanındaki açılır menüyü açın ve Windows spot ışığı’nı seçin.

Artık masaüstünüzde en son Windows Spotlight duvar kağıdını görebilmelisiniz. Ayrıca masaüstünüzde (tüm masaüstü simgelerini gizlemeyi seçmediyseniz) yeni bir simge göreceksiniz; bu, Microsoft’a görüntüyü beğenip beğenmediğinizi söylemenize ve ayrıca nerede çekildiğini görmenize olanak tanır.

Bu özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız, aynı sayfaya geri dönün ve başka bir arka plan seçin.