Web Tasarımı ve Sunucu Yönetimi

Wordpress Veritabanı Optimasyonu

Wordpress alt yapısına sahip web sitenizi bir süre kullandıktan sonra veritabanınızda post revizyonları, spam yorumları, çöp, geçici seçenekler, artık meta veriler gibi pek çok işe yaramaz veri var demektir.

Bu veriler, WordPress veritabanı boyutunu artırır; bu, WordPress yedeklemelerinizin geri yüklenmesi daha fazla disk alanı ve zaman alması anlamına gelir. Artık işin içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bu istenmeyen bilgileri temizlemek siteyi daha da hızlı hale getirecektir. Biliyoruz bir çoğunuz bu zamana kadar veritabanı optimize işlemi yapmamış olabilirsiniz ancak bu işlem o kadar kolay ki, fazla bir şey kaybetmiş sayılmazsınız. Şimdi aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek amacıyla yazımızı okumaya devam edelim.

WordPress Veritabanı Nasıl Optimize Edilir?

Bu işlemlere başlamadan önce güzel bir şekilde tüm WordPress’in eksiksiz yedeğini almanız gerekir. Veritabanı optimizasyonunda oluşabilecek sıkıntıları daha sonra bu yedek ile tekrar başa alarak düzeltmeniz mümkün olur. Eğer yedek almazsanız oluşabilecek sıkıntıları gidermek pek mümkün olmayacaktır. Özellikle bazı optimize işlemlerinin uzun sürmesi durumunda kafanızda soru işareti kalacaktır.

Eklentimizin adı WP-Optimize eklentisidir. Eklentiyi indirip etkinleştirmeniz gerekir. Bu eklenti profesyonel bir ekip tarafından oluşturulduğu için içiniz rahat etsin. Etkinleştirdikten sonra soldaki menüde bir simge belirecektir. Üzerine tıklayarak ayarlar kısmına gidebilirsiniz.

 

Eklentinin veritabanınızda gerçekleştireceklerinin listesini göreceksiniz. Onları dikkatle inceleyin ve şu anda çalıştırmak istemediğiniz herhangi bir öğenin işaretini kaldırın.

Kırmızı olarak işaretlenmiş öğeler daha yoğun veritabanı işlemleri gerektirir. İşlem sırasında elektrikler kesilirse, veriler bozulabilir. Bu nedenle, kırmızı renkte öğeleri seçmeden önce web sitenizin yedeğini oluşturmanızı şiddetle öneririz.

Öğeleri seçtikten sonra, üstteki ‘Seçilen tüm öğelerde çalıştır’ düğmesini tıklayın.

Eklenti şimdi WordPress veritabanınızı optimize etmeye başlayacak ve size ilerleme gösterecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

MeK

Pamukkale Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ni 2018 yılında bitirdim. 2018 yılında Yüksek Lisansa Karatekin Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğine başladım. Programlamayı seviyorum Delphi, C# , C , PHP dillerine hakimim ARM ile uğraşıyorum bunların yanında web tasarım ve sunucu yönetimi ile hobi olarak uğraşıyorum. Sizlere Kodmek sayfamda hakim olduğum diller ve öğrenmek istediğim konularda yardımcı olmaya çalışacağım

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı