ElonMusk

Elon Musk’ın bilim kurgu hayallerimizdeki rolü

Hepimizin bildiği gibi elon musk mars’ta ölmek istediğini söylemişti, Henüz kesin ayrıntılara sahip olunmamakla birlikte, SpaceX uzay elbiseleri şık ve forma uydururken, kiraz kırmızısı Tesla spor arabası Marsa doğru yolculukta . Bu arada, Dünya’da, beyinlerimizi küçük elektrotlar aracılığıyla bilgisayarlara bağlamak, kişisel metro sistemi gibi işlev gören araba kızaklarının yeraltı ağlarını inşa etmek, sesin hızıyla bir vakum tüpü yoluyla yolcu trenlerini ateşlemek ve hava yolculuğunun yerine geçmek için çalışacak. Yolcuları bir saatin altında bir anda gezegenin herhangi bir yerine getiren Big Fucking Rocket (BFR) uzay gemisi. Elektrikli arabaları ve güneş enerjisini ilerletme çabalarından bahsetmeden. Ya da geçtiğimiz aylar da dünya ya olası bir zombi saldırısı için yaptığı alev püskürtücü silahı satarak 10 milyon dolardan fazla kazandığını söylemeden geçmek mümkün değil.


Elon Musk'ın bilim kurgu hayallerimizdeki rolü 1

Musk’ın hikayeleri karşı konulmaz ve temel sebeplerden biri de halkın bilim kurgu fantezilerine dokunduğudur. Onlarca yıl boyunca bilim kurgu geleceğin nasıl olması gerektiğine dair konseptimizi şekillendirdi. Teknolojinin bizi bir distopyaya sürüklediği bir anda, Musk, hayal ettikleri geleceği elde etmek için herkesin en iyi şansı gibi görünüyor.                                                                                                                                      Elon Musk'ın bilim kurgu hayallerimizdeki rolü 2

Peki bu adam nasıl başarılı oluyor buna bir bakalım ; Tüm teknoloji girişimcilerinin geleceğin anahtarlarına sahip olduklarını vaat ettikleri bir çağda, Musk başka bir şey sunuyor: “anlamlı bir dünya görüşü”.Bloomberg Businessweek muhabiri ve yazarı olan Ashlee Vance’nin söylediğine göre : “Mark Zuckerberg’in bebek fotoğraflarını paylaşmanıza yardım etmek istediği yerde, Musk sizin … insan ırkını kendinden empoze edilen ya da tesadüfi imhadan kurtarmanızı istiyor” diye yazıyor. Gezegenimizin ötesinde sürdürülebilir bir ekosistem yaratmak, Musk’in örgütlenme amacıdır ve projelerinin her biri insan ırkı için hayati bir önem taşıyor.