Programlama

Nasıl Front End Developer Olunur?

Front End Developer şu anda en sıcak kariyer seçeneklerinden biridir, ancak Front End Developer nedir? Özetlemek gerekirse, kullanıcıların bir web sitesi veya web uygulamasıyla etkileşime girmesine olanak tanıyan tasarım arayüz (ler) ile ilişkili olan web geliştirmenin bir parçasıdır.


Front End Developer olma yolunu tartışmadan önce, önce web geliştirmeyle ilgili kısa bir anlayış oluşturalım.

Özetle Web Geliştirme
İnternet – web siteleri ve web uygulamaları – iki tarafa sahiptir. Ön uç veya istemci tarafı ve arka uç diğer bir deyişle sunucu tarafı. Arka uç kullanıcılar için görünmez olsa da, bir web sitesi veya web uygulamasıyla aynı etkileşimin gerçekleştirildiği ön uçtur.

Front End Developer, kullanıcıların web sitesi veya web uygulamasıyla etkileşimde bulunabilecekleri arayüzü, ortamı tasarlamak ve uygulamaktan sorumlu profesyonellerdir.

Web geliştirme süreci, bir web sitesinin görünümünü ve tasarımını oluşturan web tasarımcılarıyla başlar. Ardından, bir ön Front End Developer veya full-stack developers, web sitesinin kod, araç ve teknolojilerden yararlanarak çalışmasını sağlar.

Arka uç geliştiriciler(Backend developers) veya full-stack developers, daha sonra veritabanları gibi web sitesini veya web uygulamasını desteklemek için gereken sanal altyapıyı geliştirme sorumluluğunu üstlenir.

Ön uç kodu kullanıcı tarayıcısının içinde çalışırken, arka uç geliştirmeyle ilgili kod web sunucusunda çalışır. Geliştirmenin yanı sıra, bir Front End Developer şunları da sağlar:

Ön uçta hiçbir hata veya hata yok.
Web tasarımı tam olarak olması gerektiği gibi görünür.
Web tasarımı, çeşitli platformlarda ve web tarayıcılarında tutarlı kalır.
Günümüzde, ön uç ve arka uç geliştirme alanları, özellikle ön uç lehine örtüşüyor. Bunun nedeni, geleneksel olarak arka uç geliştirme alanına giren görevlerin çoğunun artık ön uç geliştiriciler tarafından gerçekleştirilmesidir. Bu nedenle, ön uç geliştirme her zamankinden daha önemli hale geliyor.

Front End Developer Neden İhtiyacımız Var?
İnternet bugünlerde benzeri görülmemiş bir hızla büyüyor ve bunun pek çok nedeni var. İnsanlar interneti şu amaçlarla kullanıyor:

İletişim.
Bilgi ve bilgi edinme.
Öğrenmek ve çalışmak.
Faturaları ödemek.
İşletmeleri yürütmek.
Alışveriş vb.
İnternet, herkes için verilerle dolu bir ortam haline geldi; işletmeleri ve müşterileri bir araya getirmek, insanları arkadaşları ve aileleri ile buluşturmak vb.

Her geçen gün daha fazla kullanıcı bundan yararlanmak için internet popülasyonuna katılıyor. Yeni kullanıcılar, daha fazla talep ve dolayısıyla daha fazla web sitesi ve web uygulaması anlamına gelir. Bu, nihayetinde daha fazla front ve back developer gerektirir. Genellikle bir front-end geliştirici şunlardan sorumludur:

Bir web tasarımcısı veya web tasarım ekibi ile birlikte çalışmak ve web sayfası / web uygulaması tasarımına ve yapısına karar vermek.
Kullanıcı deneyimini geliştiren özelliklerle geliyor.
Estetik ve işlevsellik arasında bir denge oluşturmak.
Arayüzün mobil cihazlarda mükemmel çalışmasını sağlamak.
Web sitesi / web uygulaması genelinde marka tutarlılığını korumak.
Üstün ölçeklenebilirlik ve hız için web sayfası optimizasyonu.

Front-End Development Teknolojileri ve Araçları

HTML ve CSS
HTML ve CSS olmadan ön uç geliştirme mümkün değildir. Bu iki teknoloji – Hiper Metin İşaretleme Dili ve Basamaklı Stil Sayfaları – web kodlamasının temel yapı taşları olarak hizmet eder.

CSS ve HTML olmadan web tasarımı, biçimlendirilmiş metin, medya ve hatta basit resimler bile yoktur. En temel web sitelerini bile oluşturmak, iyi bir CSS ve HTML bilgisi gerektirir.

Birinci sınıf bir web geliştiricisi olmayı hedefleyen herhangi bir kişinin sağlam bir CSS ve HTML deneyimi ve sağlam bir anlayışa sahip olması gerekir. Bununla birlikte, aynı şeyi öğrenmenin en iyi yanı, bu iki teknolojinin anlaşılmasının basit olmasıdır. Böylelikle bunlarda çalışma yeteneği sadece birkaç hafta içinde oluşturulabilir.

Programlama Dilleri / JavaScript

Amaç ne olursa olsun, web geliştirme söz konusu olduğunda, ister ön uç ister arka uç olsun, kod önemlidir.

Arka uç geliştirme için birkaç programlama dilinden fazlası mevcut olsa da, web için ön uç geliştirme amaçlandığında JavaScript’ten daha üstün hiçbir şey yoktur. Mobil cihazlara yönelik ön uç geliştirme için C #, Java ve Swift var.

CSS, HTML ve JavaScript’ten yararlanmak, temel ve hatta bazı gelişmiş web uygulamaları geliştirmenize olanak tanır. Yalnızca HTML ve CSS kullanılarak oluşturulmuş temel web sitelerinde JavaScript kullanmak, işlevsellik açısından harikalar yaratabilir.

JavaScript, gerçek zamanlı güncellemeleri destekleyen haritalar eklemekten ve basit oyunların entegrasyonundan bir veya daha fazla kullanıcı arayüzünün kullanılabilirliğini artırmaya kadar her şey için kullanılır.

Not: – JavaScript, “web’in popüler programlama dili” olarak bilinir. Bir web betik dili olmasına rağmen, Node.js gibi teknolojiler JS kullanarak bağımsız uygulamalar geliştirmeye izin verir. En popüler programlama dilleri arasındadır, bu nedenle, kariyer vizyonunuz ne olursa olsun, JavaScript öğrenmek, ister ön uç ister arka uç olsun, her programcı için kârlıdır.

Frontend/JavaScript Frameworks

Frameworks kodlamayı kolaylaştırır ve hızlandırır. Frontend Frameworks, özellikle istemci tarafı geliştirme için tasarlanmıştır. Web sitelerinin çoğu aynı CSS öğeleriyle başlar. Bu nedenle, Frontend Frameworkları size zaman ve emek tasarrufu sağlar. Bootstrap, en popüler Frontend Frameworklarından biridir. Mobil öncelikli yaklaşımla web siteleri oluşturmaya yardımcı olur. Diğer popüler Frontend Framework seçenekleri şunları içerir:

Açısal (JS çerçevesi)
AngularJS (JS çerçevesi)
Svelte
Çoğu Frontend Frameworkları aslında JavaScript Frameworku. Bunlar, işlevselliği geliştirmek için hazır bir JS kodu yapısı sunar. Farklı amaçlara hizmet etmek için düzinelerce JS Frameworkları vardır. En popüler JS Frameworklarının bazıları şunları içerir:

EmberJS
MeteorJS
Vue.js
Ön uç geliştiricileri, çabayı en aza indirmek ve üretkenliği en üst düzeye çıkarmak için Backbone.js, jQuery ve ReactJS gibi JS kitaplıklarıyla birlikte JavaScript çerçevelerini kullanır.

jQuery

jQuery, olay işlemeyi ve DOM ağacında geçişi ve manipülasyonu kolaylaştıran bir JS kitaplığıdır. İlk 10 milyon web sitesinin neredeyse 3 / 4’ü jQuery’den yararlanıyor. JavaScript ile geliştirmeyi hızlandıran bir uzantı ve eklenti koleksiyonudur.

CSS Preprocessors

Ön uç geliştiricileri, CSS kodlamasını hızlandırmak için CSS ön işlemcilerinden yararlanır. Çalışmayı daha kolay ve ölçeklenebilir tutarken CSS koduna ek işlevler eklemeye yardımcı olurlar.

Adından da anlaşılacağı gibi, CSS ön işlemcileri, CSS kodunu web sitesinde yayınlamadan önce işler ve aynı şeyi tarayıcılar arası ve iyi biçimlendirilmiş bir varyanta dönüştürür. CSS ön işlemcileri gelişmiş bir ön uç geliştirme kavramı olduğundan, onu kullanmak için iyi bir beceri seti geliştirmeniz gerekir.

Birkaç CSS ön işlemcisi bulunmasına rağmen, en çok talep gören seçeneklerden ikisi LESS (LEaner Style Sheets) ve SASS (Syntactically Awesome Style Sheets).

RESTful API’ler ve Hizmetler

Ön uç geliştirmeyle ilgili bir başka gelişmiş kavramlar kümesi API’ler ve RESTful hizmetleridir.

Uygulama Programlama Arayüzleri veya API’ler, web sitelerine işlevsellik eklemeye izin verir. Öte yandan REST, web üzerinden ağ iletişimini basitleştirmek için hafif bir mimaridir.

Teknik olarak karmaşık olmasına rağmen, REST kavramı, etkili web hizmeti iletişiminin temelini oluşturan bir dizi kılavuz ve uygulama olarak anlaşılabilir. REST mimarisini izleyen API’ler ve hizmetler, RESTful API’ler ve hizmetler olarak adlandırılır.