WordPress-logotype-alternative[1]

WordPress websitesi nasıl hızlandırılır.

WordPress en çok tercih edilen web scriptlerin başında gelen oldukca esnek yapısı ile bir sadece blog olmaktan çıkan siteler tasarlamanıza olanak sağlayan açık kaynak kodlu bir yazılımdır. WordPress web sitemize eklentiler sayesinde bir çok yenilik katsakta her eklenti barındırdığımız sunucumuza ek yük getirerek sorgu sayısını artıracaktır. Bu sebepten ötürü web sitemiz açılış süresinde geçikme isteklere geç cevap verme özellikle paylaşımlı bir sunucu kullanıyorsak aşırı CPU kullanımı gibi sorunlarla karşılaşmamız oldukca yüksek bir ihtimaldir. Şimdi kodmek takipçileri için bu sorunları nasıl aşabileceğimize birlikte bakalım.


Opitimize edilmiş Hosting

Birinci öncelik olarak dogru optimize edilmiş hızlı sunucularda wordpress web sayfalarınızı barındırmanız. Optimizesi iyi yapılmış bir sunucu ile wordpress siteniz daha stabil çalışacaktır. Özellikle paylaşımlı bir hosting kullanıyor iseniz CPU oranı oldukca önemlidir. Size verilen CPU oranı yüksek hitli sitelerde yetersiz gelmesi durumunda web siteniz kullanılamaz hale gelecektir. Bir başka önemli nokta paylaşımlı sunucu kullanıyor iseniz sunucunun %100 SSD olmasına dikkat ediniz. Bu sitenizin performansını oldukça artıracaktır.

Cache

WordPress için bir çok Cache eklentisi mevcuttur. Bu eklentiler içerisinde barındırdığınız servis alt yapısı  Lite Speed ise Lite Speed Cahce öneririz eğer değilse  Wp Super Cahce eklentisi ile wordpress sitenizin Cache lerini kontrol edebilir ve site açılış hızını artırabilirsiniz. Ayrıcı bu Cache eklentileri ile sitenizdeki sorguları azaltarak CPU kullanımınızıda düşürebilirsiniz.

Css & Js Optimize

Css + Js + Html olarak sayfayı sıkıştıran Autoptimize eklentisi sayfanızı KB olarak en düşük şekilde sıkıştırılmanızı sağlamaktadır. Sıkıştırlmış kodlar ile web sayfanızın hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

Resim Optimize

Web siteniz açılırken resim boyutları eğer büyük ise sitenizin açılış hızı bir o kadar yavaşlayacaktır. Bu sebeple web sitenizde kullancığınız resim boyutları ne kadar küçük boyutlarda olursa sitenizin ön yüklenmesi o kadar hızlı olacaktır. Resimlerinizi optimize etmek için Smush Resim Optimize eklentisini kullanabilirsiniz.