Mikrodenetleyiciler

Pic16f877 ile termometre devresi

Ccs C ile termometre uygulamasına bakacağız birlikte. Proje için Lm35 sıcaklık sensörü kullanılmıştır.

National şirması taraşından üretilen LM35 sıcaklık sensörü, analog tipte olup santigrad derece başlına 10 milivolt gerilim üretir. Yani, sıcaklığın her 1°C artışına karşlılık, çıkış gerilimi 10mV artar. Örneğin, 20°C için çıkış gerilimi 200mV iken, 100°C için çıkış gerilimi 1V’dur. LM35 sıcaklık sensörünün pek çok tipi vardır. Her bir modelin sıcaklık ölçüm aralığı ve doğruluğu farklıdır. Örneğin, LM35DZ adlı sensör, 0°C ile 100°C arasındaki sıcaklıkları ölçer ve son derece doğrusal bir karakteristiğe sahiptir.

Devre ve Çalışması : A/D dönüştürücü için gerekli analog giriş için LM 35 ısı sensörü kullanılmıştır.LM 35 ısı sensöründen gelen analog sinyaller A/D dönüştürücü tarafından dijital sinyallere dönüştürülerek mikrodenetleyici tarafından işlene bilecek hale getirilir. İşlenen bu sinyaller çıkış birimi olan LCD ye sıcaklık değeri olarak yazdırılır.

Pic16f877 ile termometre devresi 1
16f877 Lm35
 

Proteus ve Ccsc dosyalarını indirmek için : [ddownload id="3142"]

Etiketler
Daha Fazla Göster

MeK

Pamukkale Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ni 2018 yılında bitirdim. 2018 yılında Yüksek Lisansa Karatekin Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğine başladım. Programlamayı seviyorum Delphi, C# , C , PHP dillerine hakimim ARM ile uğraşıyorum bunların yanında web tasarım ve sunucu yönetimi ile hobi olarak uğraşıyorum. Sizlere Kodmek sayfamda hakim olduğum diller ve öğrenmek istediğim konularda yardımcı olmaya çalışacağım

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı