Elektronik Arka Plan

Sinyal Gürültüsü Nedir

Sinyal gürültüsü, en temel anlamıyla, bir iletişim sinyalini etkileyen, bozan istenmeyen parazittir. Sinyal gürültüsü hem analog hem de dijital sinyallere engel olabilir. Bununla birlikte, bir dijital sinyali etkilemek için gerekli gürültünün miktarı çok daha yüksektir. Bunun nedeni, dijital sinyaller  iletişim için “bit” ler ile farklı elektriksel darbeler dizisi kullanarak iletişim kurmaktır.


İletilen sinyal üzerinde sürekli bir istenmeyen bileşen mevcut olur. Bu bileşen bazen fark edilemeyecek kadar az olurken bazen de rahatsız edici derecede fazla olabiliyor. Bu gibi durumlar halk arasında parazit olarak da bilinir.

Gürültü Nedenleri :

1) Uzay Gürültüsü: Galaktik gürültü olarak da bilinen bu gürültünün kaynağı tamamen güneştir. Gökyüzündeki çeşitli noktaların ve yıldızların da gürültü yarattığı biliniyor. Ancak İyonesferin manyetik dalga yansıtma özelliği sayesinde 15MHZ den alçak frekanslar Dünyamızı etkilememektedir.

2) Atmosferik Gürültü: Atmosferde bulunan gerek bulutlar arasında gerek de bulut-yer arasında sürekli bir statik elektrik mevcuttur.Bu gürültü düşük frekanslarda daha etkilidir.

3) Endüstriyel Gürültü: Sanayi bölgelerinde etkili olan bir gürültü tipidir.

4) Termik Gürültü: İletkenlerin içerisindeki elektronların ısınması sonucu oluşan gürültü tipidir.

5) Diğer : Elektronik cihazların üretmiş oldukları gürültüdür.

SİNYAL GÜRÜLTÜLERİNİN YAYGIN NEDENLERİ

Gürültü enjeksiyonu, sistemin herhangi bir yerinde ve şebekenin maruz kaldığı herhangi bir fiziksel konumda meydana gelebilir. Bu, ağdaki herhangi bir yerde çeşitli faktörlerin bir sonucu olabilir. Sinyal gürültüsünü gidermek zor bir iş gibi görünebilir. Bununla birlikte, diğerlerinden daha yaygın olan bazı nedenler vardır. Bu yaygın nedenler, proses kontrol ağlarına müdahale eden sinyal gürültüsünün büyük kısmını oluşturur.

YETERSİZ veya YANLIŞ TOPRAKLAMA

Toprak çevrimleri, çok zeminli bir sistemdeki iki topraklama konumu arasındaki gerilim farkıyla sinyal döngüsüne ilave akım enjekte eder. Bu ve diğer topraklama sorunları, aksi takdirde işlevsel bir ağ üzerinde sinyal gürültüsü akışı sağlayabilir.

ZAYIF KABLO BAĞLANTILARI UYGULAMALARI

Ekranlanmış bükümlü çift ve kanal kullanmayan kablolar gibi kötü kablolu ağlar, ortamdaki elektriksel gürültüye daha duyarlıdır.

ZAYIF TASARLANMIŞ ÜRÜN DEVRESİ

Dahili ve harici gürültü kaynaklarına karşı yeterli korumayı sağlamayan aygıtlar içerisinde kötü tasarlanmış elektronik devre de sinyal sorunları doğuracaktır.

Gürültü Nasıl Giderilir ?

Elektronik cihazlarımızın maruz kalmış oldukları gürültüden kurtulması için Faraday Kafesi kullanılarak tamamen yok ediyebilir. İyi bir yalıtım sayesinde kablolarımız üzerinde oluşacak gürültüdende kurtulmuş oluruz.