Sosyal medya
sosyal-medya-yonetimi

Sosyal Medyanın SEO daki Yeri

Sosyal medya kullananların kabaca hesaplarla küresel nüfusun üçte birinin kullandığını gösteriyor. Sosyal medya kullanımının artmasının ana faktörlerden biri akıllı telefonların popülerliği. aktif sosyal medya kullanıcılarının yaklaşık yüzde 90’ı mobil cihazlarıyla platforma erişiyor. Sosyal Medyanın SEO’daki gücü, birbirini tamamlayan yapılardır. Başarılı bir stratejiye sahip olmak için her ikisinde de ustalaşmanız ve sonra bunları mükemmel bir uyum içinde harmanlamanız gerekir.


Sosyal medya, yayınları, blogları veya videoları dakikalar içinde viral hale getirme yeteneğine sahiptir. Günümüzde olduğu kadar yaygın olmadan önce insanlar, anahtar kelime bakımından zengin olan mükemmel makaleler yazmaya yoğunlaşıyorlardı. Buradaki fikir, insanların arayacağı tam cümleleri denemek ve tahmin etmek ve sonra da bu cümlelerin etrafına bir makale yazmaktı.

Bazen sitenize küçük bir pazarlama desteği vermek yararlıdır.. Bu, bir yarışma düzenleyerek ya da bazı ürünler vererek başarılabilir. Bunun iki önemli faydası vardır. Öncelikle, etiketiniz ve bağlantılarınız, geri bağlantılar oluşturacak ve sitenize trafik çekecek şekilde önemli bir tanıtım kazanıyor. Diğer bir avantaj da Twitter hesabınızdaki takipçilerinizi büyütmenizdir.

Yarışma bittikten sonra yeni takipçilerinizin sizinle kalacağı garantisi yoktur. Yeni takipçilerinizle etkileşime girmeniz ve tweetlerinizde değer sağlamaya devam etmeniz durumunda, yeni takipçilerinizi çoğunluğunu elinde tutabilirsiniz.

Takipçilerinizin kalitesi çok önemlidir. Sahte takipçiler satın alarak sistemi oynatmaya hiç çalışmayın. Google bunu algılayabilir ve uzun vadede sizi cezalandırır.

Web sitenize dış bağlantılar oluşturmak, başarılması zor olsa da, her zaman SEO’nun önemli bir parçası olmuştur. Bu, harici siteleri içeriğinizle bağlantı kurmaya teşvik ettiği için sosyal medyanın güçlü yönlerinden biridir. Bu bağlantıların oldukça geniş bir yelpazedeki farklı sitelerden olma olasılığı da vardır; Dış bağlantılarınız ne kadar fazla çeşitlilik gösterirse, arama motorlarının gözünde o kadar iyi olurlar.