STM

STM32F103 Kod Atma İşlemi

Kartlarımızı da tanıttıktan sonra sıra geldi geliştirme kartımıza program atmaya. Bunun için ben STM32duino bootloader seçeneği kullanarak program atma işlemini gerçekleştirdim. Denemek amaçlı örnekler menüsünden blink adlı kodu açalım. Com portun doğru seçili olduğundan emin olmalısınız. Bendeki görüntü aşağıdaki gibi.

STM32F103 Kod Atma İşlemi 1

 

 

STM32F103 Kod Atma İşlemi 2

Kodumuz :

void setup() {

 

 pinMode(PC13, OUTPUT);

}

 

void loop() {

 digitalWrite(PC13, HIGH); 

 delay(1000);            

 digitalWrite(PC13, LOW);  

 delay(1000);            

}

Sonrasında da yükle diyerek kodu atıyoruz. Artık STM32 kartımızı Arduino id programımıza tanıtık bundan sonra bu kartımız için bir çok örnek ile sizlerle paylaşacağım .

Yazımız için yıldız vermeyi takıldığınız yerde yorum yazarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

MeK

Pamukkale Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ni 2018 yılında bitirdim. 2018 yılında Yüksek Lisansa Karatekin Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğine başladım. Programlamayı seviyorum Delphi, C# , C , PHP dillerine hakimim ARM ile uğraşıyorum bunların yanında web tasarım ve sunucu yönetimi ile hobi olarak uğraşıyorum. Sizlere Kodmek sayfamda hakim olduğum diller ve öğrenmek istediğim konularda yardımcı olmaya çalışacağım

2 Yorum

 1. Öncelikle Teşekkürler,
  kod atma işlemi için BluePill kart üzerindeki jumper’larda
  ayarlama yapmaya gerek var mı?
  kod atarken USB bootloader mı kullanıyoruz?
  windows ta sanal seri port driver yükleme otomatik olarak mı yapılıyor?

  1. ben seri port üzerinden attım kodları kod atarken jumper ayarlaması yapmanız gerekmektedir yoksa kod atma işlemi başarısız olacaktır. Yukardaki yazıda Arduinonun üzerinden seri port ile program atma yazmaktadır zaten kartınıza önceki yazımızda yazılan bootloder yükleme işlemini başarılı bir şekilde yaptıysanız eğer STM32duino ile kartınıza programınızı yükleyebilirsiniz. Birde program atabilmeniz için seri port dönüştürücüye ihtiyacınız var ben bunun için Pl2303 kullanıyorum bu sayede com portu üzerinden kartımıza program atabilmekteyiz. Kolay gelsin anlamadığın yer varsa tekrardan yardımcı olurum.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı