STM32F103C8 Kartının USB Portunu Kullanarak Programlama

STM32F103C8 Arm tabanlı mikroişlemci barındıran STM32 Geliştirme Kartı, ARM Cortex M3 mimarisi sayesinde gittikçe daha popüler hale geliyor, yüksek çalışma hızı ve daha fazla çevre seçeneğine sahip. Ayrıca bu kart Arduino IDE kullanılarak kolayca programlanabileceğinden hızlı prototipleme için birçok hobi ve mühendis için tercih seçeneği haline gelmiştir.


Önceki dersimizde STM32 Geliştirme Kartının temellerini öğrendik ve bir basit bir uygulama programladık. Fakat programlamak için bir programlayıcı modülü kullandık ve aynı zamanda bir kod yüklerken ve test ederken önyükleme 0 jumper’ı ile 1 pozisyonu arasında geçiş yapmak zorunda kaldık. Bu kesinlikle uğraştırıcı ve pratik değil. Ayrıca Geliştirme kartındaki mini USB bağlantı noktası programlama için kullanılmamaktaydı. Bunun nedeni, STM32 geliştirme kartını satın aldığınızda, bir Arduino hazır ön yükleyici ile birlikte gelmez ve dolayısıyla USB üzerinden bilgisayarınıza bağladığınızda bilgisayarınız görmüyecektir.

Ancak yine de Maple mini anakartlar için LeafLabs tarafından geliştirilen bir ön yükleyici bulunmaktadır. Bu önyükleyici STM32’ye bir kez yüklenir ve daha sonra diğer herhangi bir Arduino kartında olduğu gibi programları yüklemek için doğrudan STM32 kartının USB portunu kullanabiliriz. Ancak bu önyükleyicinin beta aşamasında olduğunu söylemek isterim.

Gerekli malzemeler

 

STM32 – (BluePill) Geliştirme Kartı (STM32F103C8)
FTDI Programcısı

Devre şeması

Programlayıcı ve stm32 kartımız aşağıda gösterildiği gibi STM32’nin Rx ve Tx pinine bağlanır.

STM32 Geliştirme Kartı
STM32 Geliştirme Kartı

 

Stm kartımız aşağıda gösterildiği gibi programlama moduna alınır.

STM32 Geliştirme Kartı
STM32 Geliştirme Kartı

Önyükleyiciyi Karta Yükleme :

Yukarıdaki bağlantıyı yaptıktan sonra FTDI kartını bilgisayarınıza bağlayınız ve bootloader’ı STM32’ye yüklemek  için adımları takip ediniz.

  1. Adım : Önyükleyici dosyasını indiriniz
Icon

STM32duino-bootloader 10.97 KB 174 downloads

STM32duino bootloader ...

2. Adım: Daha sonra indirilen bin dosyasını STM32’ye aktarmak için STM Flash yükleyici yazılımını indirip kurmamız gerekiyor.

3. Adım: Yazılımı indirmek için E-posta adresinizi girmeniz gerekmektedir ve indirme linki E-postanıza gönderilecektir. Ardından bağlantıya tıklayarak yazılımı tekrar al seçeneğine tıklayın. İndirme işlemi başlayacaktır. Evet biraz sinir bozucu bir işlem gerektiriyor. E-posta için spam klasörünüzü kontrol etmeyi unutmayın, bazen E-postanın gelmesi birkaç dakika alır.

4. Adım: İndirildikten sonra yazılımı kurun, STM32 kartınızın seriport dönüştürücü kartının bilgisayarınıza bağlı olduğundan emin olun ve yazılımı başlatın. Yazılım, COM bağlantı noktasını otomatik olarak algılar ve doğru COM bağlantı noktası numarasını seçtiğinizden emin olun. Benim portum COM4. Ayarın geri kalanını aşağıda gösterildiği gibi bırakın.

stm32 kartı önyükleyici
stm32 kartı önyükleyici

5. Adım: Next butonuna iki kez tıklayın ve yazılım yine kartı otomatik olarak algılar ve aşağıda gösterildiği gibi görüntülenir. Kullandığımız kart 128K flash belleğe sahip STM32F1.

stm32 kartı önyükleyici
stm32 kartı önyükleyici

6. Adım: Bir sonraki adımda, Cihaza yükleyi seçin ve 1. adımda bin dosyamızı indirdiğimiz yere göz atın ve onu seçin. Sonraki adıma geçin

stm32 kartı önyükleyici
stm32 kartı önyükleyici

7. Adım: Yazılım, aşağıda gösterildiği gibi bazı gerekli dosyaları indirecek ve ardından yükleme sürecine başlayacaktır.

stm32 kartı önyükleyici
stm32

8. Adım: Yükleme işlemi başarıyla tamamlandığında, aşağıdaki ekranı göreceğiz. Kapat’a tıklayın ve uygulamadan çıkın. STM32 için önyükleyiciyi başarı ile yüklemiş bulunmaktayız. Şimdi, STM32 kartını programlayabilmek için Arduino IDE’yi hazırlamalı ve sürücüleri kurmalıyız.

STM32 Satın Almak İçin :

En Uygun Fiyata STM32F103 – stm32f103c8t6 stm32f103 stm32f1 stm32 system board learning board evaluation kit development board

MeK

Pamukkale Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ni 2018 yılında bitirdim. 2018 yılında Yüksek Lisansa Karatekin Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğine başladım. Programlamayı seviyorum Delphi, C# , C , PHP dillerine hakimim ARM ile uğraşıyorum bunların yanında web tasarım ve sunucu yönetimi ile hobi olarak uğraşıyorum. Sizlere Kodmek sayfamda hakim olduğum diller ve öğrenmek istediğim konularda yardımcı olmaya çalışacağım