MATLAB ile Arduino kullanarak Step Motor Kontrolü 1

MATLAB ile Arduino kullanarak Step Motor Kontrolü

Step motorlar, farklı adımlarla dönen bir DC motordur. Ayrıca, step motorlar konumlandırma, hız kontrolü ve uygulamaları için iyidir.


MATLAB’ın önceki derslerinde, MATLAB DC motor, Servo motor gibi yazılar paylaştık. Eğer MATLAB için yeniyseniz bu yazılarımıza bakınız.

Step Motorda çalışma modları

Step motor için kodlamaya başlamadan önce bir step motorun nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Step modunun statoru farklı bobin çiftlerinden oluştuğu için, her bir bobin çifti birçok farklı yöntemde uyarılabilir, bu da modların birçok farklı modda sürülmesini sağlar. Aşağıdaki sınıflandırma çeşitleri başlıkları :

  • Full Step Mode
  • One phase-on stepping or Wave Stepping
  • Two Phase-on stepping
  • Half Step Mode

Step Motorun kontrol edilmesi için MATLAB Grafik Kullanıcı Arayüzü Oluşturulması

Daha sonra Step motorunu kontrol etmek için GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) oluşturmamız gerekiyor. GUI’yi başlatmak için komut penceresinde aşağıdaki komutu yazın.

guide

Bir açılır pencere açılır, ardından aşağıdaki resimde gösterildiği gibi yeni boş GUI’yi seçin.

MATLAB ile Arduino kullanarak Step Motor Kontrolü 3

Şimdi, aşağıda gösterildiği gibi, step motorunu saat yönünde ve saat yönünün tersine döndürmek için iki geçiş düğmesi seçin

MATLAB ile Arduino kullanarak Step Motor Kontrolü 4

Düğmenin şeklini yeniden boyutlandırmak veya değiştirmek için, sadece üzerine tıklayın ve düğmenin köşelerini sürükleyebilirsiniz. Geçiş düğmesine çift tıklayarak, ilgili düğmenin rengini, dizesini ve etiketini değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi iki düğmeyi özelleştirdik.

MATLAB ile Arduino kullanarak Step Motor Kontrolü 5

Arduino ile Step Motor kontrol etmek için MATLAB Kodu

Step motorun kontrolü için MATLAB kodunun tamamı bu projenin sonunda verilmektedir. Aşağıda, Step Motor’u saat yönünde ve saat yönünün tersine döndürmek için yaptığımız bazı düzeltmeler var.

Aşağıdaki kodu kopyalayıp satır no. 74 Arduino’nun m-dosyasını her çalıştırdığınızda MATLAB ile bağlandığından emin olmak için.

MATLAB ile Arduino kullanarak Step Motor Kontrolü 6

Aşağı kaydırdığınızda, GUI’deki Düğmelerin her ikisi için oluşturulmuş iki işlev olduğunu görürsünüz. Şimdi kodu  gerçekleştirmek istediğiniz görevi yazın.

Saat yönünde tuşun işlevinde, motoru, saat yönünde döndürmek için, işlevin bitmesinden hemen önce aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın. Step motorun saat yönünde sürekli olarak döndürülmesi için, döngü sırasında iki faz açık kademeli tam mod adımlarını tekrarlamak için döngüyü kullanıyoruz.

MATLAB ile Arduino kullanarak Step Motor Kontrolü 7

Şimdi saat yönünün tersine düğmesinin işleviyle, motoru saat yönünün tersine döndürmek için aşağıdaki kodu fonksiyonun üzerine yapıştırın. Step motorunu saat yönünün tersi yönünde sürekli olarak döndürmek için, iki faz açma kademeli tam mod adımlarını saat yönünün tersi yönünde tekrarlamak için döngü kullanırken kullanıyoruz.

MATLAB ile Arduino kullanarak Step Motor Kontrolü 8

Gerekli Malzeme

MATLAB
Arduino UNO
Step Motor (28BYJ-48, 5VDC)
ULN2003 – Step motor sürücüsü

MATLAB ile Arduino kullanarak Step Motor Kontrolü 9