Devre Tasarımı

Vumetre Devresi yapımı

Vumetre yapımına bakacağız birlikte kendimin gerçekleştirmiş olduğu bu tasarım oldukca hoş ve kolay yapıma sahiptir. Şimdi anlatımımıza geçelim.

Vumetre ses çıkışından gelen sinyalleri lm3915 çözümleyerek çıkışlara yönlendirir buda çıkışlarda bulunan ledlerin yanmasını sağlar. Kısaca ses seviyesine göre çıkışlarında bulunana ledleri yakan devredir diyebiliriz.

Malzemelerimiz :

  • Lm3915 entegre
  • 10 adet led ( Renklerinin farklı olması görüntü olarak size avantaj sağlar. )
  • 1 adet 10k pot
  • 1 adet 1,2k direnç
  • 3,5mm jak

Devre Şeması :

Vumetre Devresi yapımı 1

Lm3915 entegresi ile kolaylıkla devremizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu devreyi bizzat kendim denedim sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Pot ile hasasiyet ayarlıyoruz bu sayede sesin sadece baslarda değilde daha hasas seslerdede çalışmasını sağlayabilirsiniz. Giriş gerilimi için 9-12 V gerilim kullanmanız ideal olacaktır.  4 ve 5 bacaklarını hoparlörünüzün çıkışınada bağlıyabilirsiniz be hoparlörün içine monte ettim güzel bir şekilde çalışmaktadır. İlerleyen zamanlarda çalışma videosunu çekip kanalımıza yüklüyeceğim. Yazımızı beğendiyseniz lütfen aşağıdan değerlendirmeyi unutmayınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

MeK

Pamukkale Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ni 2018 yılında bitirdim. 2018 yılında Yüksek Lisansa Karatekin Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğine başladım. Programlamayı seviyorum Delphi, C# , C , PHP dillerine hakimim ARM ile uğraşıyorum bunların yanında web tasarım ve sunucu yönetimi ile hobi olarak uğraşıyorum. Sizlere Kodmek sayfamda hakim olduğum diller ve öğrenmek istediğim konularda yardımcı olmaya çalışacağım

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı