Web Tasarımı ve Sunucu Yönetimi

WordPress ile Google PageSpeed değerini 100 yapma

Google PageSpeed Insights, Google tarafından hazırlanmış bir site test yazılımıdır. Bu test belirli kriterleri göz önünde tutarak sitenize Google gözünden bir puan vermektedir. Puan testini iki farklı kriter üzerinden ele almaktadır.

Masaüstü ve mobil cihazlar bazında iki farklı testi gerçekleştiren Google sitenizi daha kullanıcı dostu yapmanız açısından size tavsiyeler sunmaktadır. Birazdan bu tavsiyeleri ve puanınızı iyileştirmek için yapabileceklerinize göz atacağız.

Google PageSpeed Insights Test Etmek İçin Tıklayınız .

Şimdi Test etiyseniz oluşabilecek sorunları gidermek için sırası ile bakalım.

Sunucu yanıt süresini kısaltın

Bu sorunun temel nedeni kullanmakta olduğunuz hosting paketinizin siteniz için yetersiz kalmasıdır. Sunucu yanıt süresini kısaltın hatasını düzeltmek için yapabileceğiniz en temel iyileştirme WordPress cache eklentisi kullanmanızdır.

Resimleri optimize edin

Düzeltmesi gereken bir sonraki Google PageSpeed Insights önerisi Resimleri optimize edin uyarısıdır. Siteniz içerisinde yer alan görsellerin tamamı sitenizin yüklenme ve açılış süresine doğrudan etki etmektedir.

Oluşturmayı önleyen JavaScript ve CSS kodlarını ekranın üst kısmındaki içerikten kaldırın

Bir web sitesini tarayıcınız üzerinden ziyaret ettiğinizde sitenin doğru görüntülenmesi için JavaScript ve CSS kodlarının yüklenmesi gerekmektedir. Bu dosyaları kullandığınız WordPress cache eklentiniz sizin için küçültme ve birleştirme işlemini yapacaktır.

Sıkıştırmayı Etkinleştir

Düzeltmesi gereken diğer bir Google PageSpeed Insights tavsiyesi Sıkıştırmayı Etkinleştir uyarısıdır. Google’a göre, bunu düzeltmek için Gzip sıkıştırmasını etkinleştirmeliyiz.

Genel Değerlendirme

Google PageSpeed Insights, her ne kadar siteniz için optimizasyon tavsiyelerinde bulunuyor olsa da önemli olan sitenizin kullanıcı gözünden edindiği deneyim olduğunu unutmayın. Sitenizi Pingdom ve Gtmetrix gibi diğer test araçları üzerinden test ederek ortalama bir performans değerlendirmesi yapabilirsiniz.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

MeK

Pamukkale Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ni 2018 yılında bitirdim. 2018 yılında Yüksek Lisansa Karatekin Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğine başladım. Programlamayı seviyorum Delphi, C# , C , PHP dillerine hakimim ARM ile uğraşıyorum bunların yanında web tasarım ve sunucu yönetimi ile hobi olarak uğraşıyorum. Sizlere Kodmek sayfamda hakim olduğum diller ve öğrenmek istediğim konularda yardımcı olmaya çalışacağım

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı