Arduino

MATLAB ile Arduino Kullanarak DC Motor Kontrolü


Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/home/kodmek/public_html//wp-content/uploads/download-manager-files/Arduino-Matlab-DC.txt) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/kodmek.com/:/tmp/) in /www/wwwroot/kodmek.com/wp-content/plugins/download-manager/libs/class.Package.php on line 507

Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/home/kodmek/public_html//wp-content/uploads/download-manager-files/Arduino-Matlab-DC.txt) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/kodmek.com/:/tmp/) in /www/wwwroot/kodmek.com/wp-content/plugins/download-manager/libs/class.Package.php on line 507

Bu yazımızda, MATLAB ve Arduino kullanarak DC motorunu nasıl kontrol edeceğinizi göstereceğiz. MATLAB de yeni iseniz, MATLAB ile basit LED yanıp sönme programı ile başlamak için tavsiye edilir.

DC Motorun kontrol edilmesi için MATLAB Grafik Kullanıcı Arayüzü Oluşturulması

MATLAB için Arduino ile kurulumu tamamladıktan sonra, DC motorunu kontrol etmek için GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) oluşturmamız gerekiyor. GUI’yi başlatmak için komut penceresinde aşağıdaki komutu yazın.

guide

Bir pencere açılır, ardından aşağıdaki resimde gösterildiği gibi yeni boş GUI’yi seçin.Creating-GUI-in-MATLAB

Şimdi, aşağıda gösterildiği gibi, Saat yönünde dönme, Saat yönünün tersine dönme ve DURDURMA için üç düğme ekleyin.

Pushbutton-in-MATLAB-GUI

Butonun şeklini yeniden boyutlandırmak veya değiştirmek için, üzerine tıklayın ve butonun köşelerinden sürükleyebilirsiniz. Özelleştirmek istediğiniz butona çift tıklayarak, ilgili düğmenin rengini, şeklini ve etiketini değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi üç butonu özelleştiriniz.

GUI-Inspector-for-Changing-Tag-string-and-color

GUI-for-DC-Motor-Control-Using-MATLAB

Butonları istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Şimdi bunu kaydettiğinizde, MATLAB’un Editör penceresinde bir kod oluşturulur. Arduino’nuzu projenizle ilgili herhangi bir görevi yerine getirmesi için kodlamak için her zaman bu oluşturulan kodu düzenlemelisiniz. Aşağıda MATLAB kodunu düzenledik.

Arduino ile DC Motor kontrol etmek için MATLAB Kodu

Aşağıdaki kodu kopyalayıp satır no. 74 e ekleyiniz. Arduino’nun m-dosyasını her çalıştırdığınızda MATLAB ile bağlantı kurmasını sağlıyacaktır.

clear all;
global a;
a = arduino();

Initializing-Arduino-in-MATLAB

Aşağı kaydırdığınızda, GUI’deki her Düğme için üç işlev olduğunu görürsünüz. Şimdi bu kodları düzenliyelim

Command-to-run-DC-motor-clockwise-in-MATLAB

Şimdi saat yönünün tersine düğmesinin işleviyle, motoru saat yönünün tersine döndürmek için, işlevin sonunda aşağıdaki kodu ekleyin. 

Command-to-run-DC-motor-anticlockwise-in-MATLAB

Motorun dönüşünü durdurmak için aşağıdaki kodu ekleyin.

Command-to-stop-DC-motor-in-MATLAB

Matlab ile kodlama işlemi bukadar şimdi devre şemamıza bakalım.

Devre Şeması :

Circuit-Diagram-for-DC-Motor-Control-Using-MATLAB-and-Arduino

Artık Matlab ile Run ederek devremizin çalışmasını gözlemleyebilirsiniz. Tüm Matlab kod dosyaları ektedir.Web sitemize ücretsiz üye olarak dosyayı indirebilirsiniz.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

MeK

Pamukkale Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ni 2018 yılında bitirdim. 2018 yılında Yüksek Lisansa Karatekin Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğine başladım. Programlamayı seviyorum Delphi, C# , C , PHP dillerine hakimim ARM ile uğraşıyorum bunların yanında web tasarım ve sunucu yönetimi ile hobi olarak uğraşıyorum. Sizlere Kodmek sayfamda hakim olduğum diller ve öğrenmek istediğim konularda yardımcı olmaya çalışacağım

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı